Opublikowany przez: judka 2016-05-25 01:47:37
Przed….
Planowanie wycieczki to najbardziej ekscytujący moment przed wyjazdem na wakacje. Które miejsca warto zwiedzić, a ile czasu wylegiwać się na gorącym piasku? Korzystać z organizowanych wycieczek objazdowych, a może samemu przemierzać egzotycznie kraje czerpiąc z kultury, obyczajów oraz kuchni? Po podjęciu tych decyzji można zabrać się za odpowiednie pakowanie i organizacje podróży. Należy jednak pamiętać, że ważne jest, aby wakacje były zarówno udane, jak i bezpieczne. Właśnie dlatego trzeba szczególnie zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo.
Wśród popularnych kierunków turystycznych są często te rejony, które charakteryzują się chorobami niebezpiecznymi dla Europejczyków. Z uwagi na ryzyko, jakie niesie ze sobą podróż np. do wybranych krajów Ameryki Południowej czy Afryki, konieczne lub zalecane jest poddanie się szczepieniom ochronnym. Z tego powodu, od 8 do 6 tygodni przed wyjazdem, zaleca się wizytę w poradni medycyny podróży. Najlepiej wybrać certyfikowaną placówkę, w której możemy liczyć na kompleksowe konsultacje, porady i od razu dedykowane szczepienie. Dzięki niemu możemy uchronić się przed takimi chorobami jak WZW A i B, błonica, tężec, krztusiec, polio, dur brzuszny czy żółta febra. Lekarz ponadto pomoże skompletować podręczną apteczkę, dobierze środki zaradcze przeciw biegunce podróżnych czy różnym infekcjom układu oddechowego. W zależności od kierunku podróży zaleci również profilaktykę przeciwmalaryczną oraz wykupienie turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego.
…w trakcie…
Oprócz stosownych przygotowań przed wyjazdem, należy stosować odpowiednią profilaktykę także przez cały okres pobytu za granicą. Kiedy lejący się z nieba żar sprawi, że w głowie pojawi się myśl „pić!”, powinniśmy zachować dużą powściągliwość i sięgać wyłącznie po butelkowane napoje. Mając na uwadze ryzyko pochodzenia wody, lepiej unikać też drinków z lodem. Sceptycznie lepiej podchodzić również do lokalnych dań, owoców i warzyw, szczególnie surowych lub serwowanych z ulicy. Dobrze również wystrzegać się kontaktu ze zwierzętami, które mogą być nosicielami różnych wirusów i bakterii. Nie warto też tracić głowy i rozsądku dla letnich romansów. Przypadkowe kontakty seksualne bez zabezpieczenia mogą skutkować niechcianą „pamiątką” w postaci chorób wenerycznych. Te i inne zasady dotyczące zagranicznych wojaży, zostały zebrane przez jedną z wielkopolskich certyfikowanych placówek medycyny podróży, Prywatną Lecznicę Certus, w postaci infografiki - http://goo.gl/6FiaQB. Podstawą takiego wyjazdu powinna być zatem higiena i ostrożność, które pozwolą nam w pełni się cieszyć upragnionym wypoczynkiem.
…po
Czasem, jakiś czas powrocie, kiedy nie zostały zachowane jednak wszystkie środku ostrożności, mogą nas dosięgnąć dolegliwości przypominające przeziębienie. W takich okolicznościach nie powinno się ich lekceważyć, gdyż mogą być to symptomy chorobowe, prowadzące do poważnych powikłań, jak np. niedowład, porażenie jednostronne, paraliż, a nawet zgon. Wówczas należy natychmiast odwiedzić lekarza. Taką wizytę warto również odbyć, jeśli poza granicami kraju przebywaliśmy dłużej niż 3 tygodnie.
Medycyna podróży to temat, który nie powinien nikogo odstraszać i zniechęcać do wyjazdów, a jedynie uświadomić, jak w dobie współczesnych możliwości zdrowo wypoczywać. Zajrzyjcie więc do wspomnianej infografiki – wyjdzie to Wam na zdrowie!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.