Autor zdjęcia/źródło: Zasiłek macierzyński 2014 - wysokość @ 123RF
Zasiłek macierzyński 2014 – wysokość i zasady przyznawania są już dobrze znane. Zasiłek przysługuje każdej mamie, która zdecyduje się na urlop macierzyński. O tym jaki wymiar urlopu zostanie wykorzystany decyduje już sama mama. Kobieta może się także podzielić urlopem z tatą i wtedy także tacie przysługuje podczas urlopu tacierzyńskiego odpowiedni zasiłek. Wyokość świadczenia jest związana z dwoma czynnikami, zarówno z długością urlopu, jak i z czasem w jakim rodzice deklarują się go wykorzystać. Szczegółowa tabela poniżej. Na pewno pomoże w koniecznych obliczeniach. Sprawdź, które rozwiązanie jest dla Ciebie zadowalające!
Zanim przejdziemy do konkretnych liczb malutkie przypomnienie. Urlop macierzyński jest niejednolity i dzieli się na trzy typy:
- podstawowy urlop macierzyński (przyznawany automatycznie) = 20 TYGODNI(z czego pierwsze 14 tygodni może wykorzystać tylko matka),
- dodatkowyurlop macierzyński (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = 6 TYGODNI(dla matki lub ojca)
- urlop rodzicielski (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = kolejne26 TYGODNI(dla matki lub ojca)
PODSTAWOWY URLOP MACIERZYŃSKI | 100%WYNAGRODZENIA |
DODATKOWY URLOP MACIERZYŃSKI | 80% lub 60% WYNAGRODZENIA |
URLOP RODZICIELSKI | 80% lub 60% WYNAGRODZENIA |
Wynagrodzenie jakie brane jest do obliczeń powinno obejmować średnie pobory za ostatnie 12 miesięcy. Podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego, czyli pierwszych dwudziestu tygodni otrzymasz 100% wynagrodzenia. Wypłacana kwota zmienia się podczas kolejnych tygodnii i jak sygnalizowaliśmy wcześniej jest zależna od terminu złożenia wniosku o urlop dodatkowy bądź rodzicielski. Jeśli od razu postanowisz wykorzystać cały, roczny urlop macierzyński, wówczas przysługuje Tobie 80% wynagrodzenia. Jeśli natomiast decyzję o wykorzystaniu całego urlopu podejmiesz dopiero po wykorzystaniu pierwszej części - wówczas wynagrodzenie będzie mniejsze i wyniesie 60%.