Opublikowany przez: Marcia 2016-03-18 13:44:26
Dwie, z pozoru całkowicie odmienne kuchnie, zostały połączone setki lat temu przez Bonę Sforzę. To dzięki niej w Polsce poznaliśmy smak włoszczyzny. Dziś możemy delektować się wieloma daniami oraz przyprawami pochodzącymi z całego świata, jednak to kuchnia włoska jest jedną z najbardziej znanych. Co sprawia, że Polacy tak chętnie sięgają nie tylko po śródziemnomorskie dania, ale także produkty?
Włoskie wpływy
Na pewno duże znaczenie może mieć tutaj różnorodność smaków i aromatów, jakie oferuje nam Italia. Oregano, bazylię czy pieprz możemy znaleźć już w każdym polskim domu. Włosi dużą wagę przywiązują do jakości składników, dlatego ich dieta w ciągu roku uzależniona jest od dostępności świeżych warzyw i owoców. Z ich zamiłowaniem do dojrzałych produktów jak najlepszej jakości wiąże się także to, iż kuchnia włoska jest bardzo zróżnicowana w zależności od charakterystycznych upraw. Inne tradycje znajdziemy na południu, inne na północy – bliżej morza bardziej ceniony jest makaron w różnej postaci a także oliwa z oliwek, natomiast u podnóża Alp je się ryż i dużo częściej stosuje masło.
Co łączy polską i włoską kuchnię? W obu znajdziemy zamiłowanie do wyrazistych smaków, dużej ilości warzyw, lokalnych produktów, a także tradycyjnych dań. Tak jak na północy Italii, także w Polsce typowym tłuszczem używanym w kuchni jest masło. Produkt, który jest polecany przez wszystkich dietetyków jako jeden z najzdrowszych tłuszczy niezbędnych do utrzymania racjonalnej diety.
O maśle słów kilka
Masło to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, najczęściej krowiego. Jego jakość, smak czy kolor zależą zarówno od procentowej ilości tłuszczu w nim zawartego, a także od tego, czym były karmione zwierzęta. Możemy wyróżnić kilka rodzajów masła ze względu na zawartość tłuszczu. Najlepsze i polecane przez wszystkich specjalistów jest masło extra, które musi posiadać minimum 82% tłuszczu zwierzęcego. Pozostałe 16% to woda, a 2% to mieszanka białka i wapnia. Masło stołowe to mniej niż 73,5% tłuszczu, natomiast w sklepach możemy także znaleźć produkty, które są masłem tylko z nazwy. Należy wystrzegać się produktów smakowych a także wszelakich produktów mix. Te ostatnie zawierają zazwyczaj dużo emulgatorów, konserwantów czy zagęstników. Nierzadko także trudno znaleźć informację na temat typu i procentowej ilości użytego tłuszczu, natomiast produkty nazywane przez producentów „masłami smakowymi” nie spełniają wymogów jakościowych, aby móc je nazywać mianem masła. Stanowią jedynie mieszankę tłuszczów mlecznych i roślinnych.
Warto wspomnieć, iż masło jest naturalnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D oraz kwasu linolowego. Wprowadzenie go do naszej codziennej diety sprawi, że dzięki witaminie A bez większego wysiłku zadbamy o zdrową skórę, włosy i paznokcie. Z kolei witamina E odpowiada za wsparcie układu krążenia, a D zapobiega chorobom kości i jest zalecana dla dzieci oraz osób starszych.
Zdrowo i smacznie? Bułka z masłem!
Wprowadzenie naturalnych produktów pełnych witamin do naszej diety pozwala nam zadbać o zdrowie bez konieczności eliminowania tradycyjnych dań z menu, które są tak ważne zarówno dla Polaków, jak i Włochów. Na naszym rynku, kilka miesięcy temu pojawiło się masło osełka Zanetti, stworzone we współpracy z włoską firmą posiadającą długoletnie doświadczenie w produkcji wyrobów mlecznych, a w szczególności włoskich serów. Produkt firmy SM w Gostyniu jest kwintesencją tradycji. Został stworzony z polskiej śmietanki najlepszej jakości oraz uformowany w owalny kształt, który jest nawiązaniem do naturalnie wytwarzanych maseł. Dzięki temu, iż posiada 83% tłuszczu, masło Zanetti zaliczamy do kategorii extra. Jest ono idealne zarówno do smarowania pieczywa, jak i gotowania, smażenia, czy jako składnik ciast. Nic nie smakuje lepiej, jak poranna jajecznica na boczku i maśle, bądź gotowane młode ziemniaczki z masłem i świeżym koperkiem.
Ten produkt pokazuje, iż przenikanie się dwóch kulinarnych kultur i tradycji może przynieść smaczny i zdrowy efekt. Wspólne wartości, takie jak jakość i umiłowanie tradycji sprawiają, że współpraca między dwoma markami z różnych krajów może zaowocować kombinacją najlepszych cech ich żywieniowego dziedzictwa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.