Zmiany w urlopach 2022 dla rodziców: korzystne dla rodziców - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zmiany w urlopach 2022 dla rodziców: korzystne dla rodziców

Zmiany w urlopach 2022 dla rodziców: korzystne dla rodziców

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Nathan Dumlao on Unsplash

W tym roku rząd planuje wprowadzić wiele zmian w urlopach dla pracowników, a część z nich będzie korzystna głównie dla rodziców.

Ogólnie przyjęta dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej ma zapewnić przejrzystość, co do warunków pracy wszystkich pracowników. Jej celem jest promowanie bezpieczniejszego i bardziej przewidywalnego zatrudnienia, przy równoczesnym zapewnieniu zdolności adaptacyjnej rynku pracy i poprawie warunków pracy.

Dlatego już w tym roku, prawdopodobnie w wakacje, zaczną obowiązywać nieco inne zasady organizacji pracy – zwłaszcza dla rodziców. Po zmianach pracodawca będzie zobowiązany przekazać w ciągu 7 dniu od dopuszczenia pracownika do pracy więcej informacji m.in. o szkoleniach, procedurach rozwiązania stosunku pracy, czy też informacji odnośnie wymiaru przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.

Z kolei celem wchodzącej również w życie dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami.

- Dyrektywa przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zmiany w urlopach 2022: co będzie obowiązywać?

Wprowadzenie zmian w urlopach spowoduje między innymi zmianę w sposobie korzystania z urlopów rodzicielskich, którego wykorzystanie byłoby indywidualnym prawem dla każdego z rodziców. Nie będzie już ono uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka.

Wydłuży się także urlop rodzicielski, który dziś wynosi 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu na wyłączność, którego nie będzie mógł być przeniesiony na rzecz drugiego rodzica.

Ważną zmianą będzie także zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego, za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą cześć tego urlopu.

Nowością będzie też urlop opiekuńczy, czyli pięć dni w roku kalendarzowym, bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę nad dzieckiem, ale też innym członkiem rodziny rodziny – starszym rodzicom czy małżonkowi – wymagającemu znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

W Kodeksie pojawi się zwolnienie z pracy z powodu działania siły wyższej, czyli pilnej sprawie spowodowanej chorobą, wypadkiem w rodzinie itp. Urlop taki wynosiłby dwa dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa stawki wynagrodzenia.

Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. O przyczynach odmowy dotyczącej np. udzielenia pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca będzie musiał pisemnie poinformować pracownika. Dziś nie ma takiego obowiązku. Dla rodziców dzieci w tym wieku wymagana będzie również ich zgoda między innymi na pracę nocną, czy delegacje.

źródło: gov.pl

CZYTAJ TEŻ >> Paszport dla dziecka - formalności, wniosek