Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-11-24 15:24:52
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Cieszące się ogromną popularnością stałe cykle edukacyjne realizowane w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Domu Urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli na czas pandemii musiały zostać zawieszone. Większość zajęć natychmiast została przeniesiona do sieci i odbywa się obecnie online. W tej chwili trwają cykle Mała Akademia Muzyki Polskiej, Chopinowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Biblioteka Małego Melomana, Melodie dla Uszka Maluszka, Aktywne Słuchanie oraz zajęcia Przestrzeń Otwarta przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Edukatorzy niemal codzienne prowadzą lekcje online, z których szkoły mogą korzystać nieodpłatnie.
Pełną ofertę zajęć zainteresowani znajdą tutaj>>
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oferuje także liczne materiały do pobrania, z których w każdej chwili mogą skorzystać dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Są one dostępne za darmo na stronie internetowej Instytutu Chopina w zakładce „Edukacja”.
Wartościowym źródłem wiedzy są karty zadań – wysmakowane graficznie, zawierające dużą porcję wiadomości i zachęcające do samodzielnych poszukiwań. Z kartą „Chopin w listach” przemierzamy Polskę i Europę śladem Fryderyka, „Co mi w duszy gra” to spotkanie z muzyką, malarstwem Jerzego Dudy Gracza, wyjaśnienie i rozwinięcie pojęć związanych ze sztuką i okazja do wnikliwego przyjrzenia się obrazom. Warto też skorzystać z folderu dotyczącego związków Chopina z muzyką ludową – bogato ilustrowanego i będącego źródłem wiedzy nie tylko dla najmłodszych.
Z kolei na kanale YouTube prezentujemy serię filmów edukacyjnych do oglądania w domu z dziećmi, ale także w szkołach – na ich podstawie można z powodzeniem organizować lekcje online. Scenariusze takich lekcji są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich tutaj.
Niedawno uruchomiony został nowy portal wiedzy dotyczący muzyki polskiej okresu zaborów - Portal Muzyki Polskiej. Z tym samym zagadnieniem związany jest trwający obecnie cykl zajęć online Mała Akademia Muzyki Polskiej, przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Uczestnicy poznają postaci wybitnych i niejednokrotnie zapominanych kompozytorów, warunki ich codziennego funkcjonowania i oczywiście posłuchają muzyki przy zabawie. W trakcie zajęć nie brakuje nawiązań do innych dziedzin sztuki – jak we wszystkich działaniach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jak mówi Paweł Siechowicz, kierownik Działu Edukacji w NIFC, po obecnym cyklu Małej Akademii Muzyki Polskiej opublikujemy scenariusze, dzięki którym nauczyciele będą mogli przeprowadzić te same zajęcia w szkole. Planujemy także na początku przyszłego roku publikację nagrań prezentujących Bibliotekę Małego Melomana, Aktywne Słuchanie Muzyki i Melodie dla Uszka Maluszka. Chodzi o jak najszerszy dostęp do materiałów przygotowanych przez doświadczonych edukatorów, które pomogą w tym trudnym czasie nauczycielom i rodzicom. Z tego samego powodu udział w zajęciach Małej Akademii kosztuje symboliczną złotówkę. W obecnym cyklu odbędą się jeszcze cztery spotkania związane z postaciami Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki. Ich program znajdziecie na stronie Instytutu Chopina w zakładce „Edukacja online”.
Zaplanowane na semestr jesienno-zimowy zajęcia kończą się w grudniu. A co dalej? Nie wiemy wciąż, jak będziemy funkcjonować w przyszłym roku. Na jakie działania pozwoli nam pandemia – mówi Paweł Siechowicz. Jesteśmy jednak przygotowani do tego, żeby realizować je niezależnie od okoliczności. Rozwijamy i udoskonalamy ofertę online, wpisując ją na stałe do programu edukacyjnego. Gdy tylko pozwolą na to okoliczności, powrócimy do spotkań na miejscu w Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, niektóre ze stacjonarnych działań będziemy także udostępniać w trybie hybrydowym, zakładającym możliwość udziału zarówno online, jak i na miejscu. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu coraz więcej osób spoza Warszawy i województwa mazowieckiego będzie wiedziało o naszych działaniach i dołączało do nas za pośrednictwem Internetu.
Muzeum Fryderyka Chopina to, przypomnijmy, dwa wspaniałe miejsca – pałac w Warszawie z multimedialną ekspozycją i zbiorem pamiątek po kompozytorze i Dom Urodzenia w Żelazowej Woli. W tym drugim miejscu niezwykle ważny – i coraz popularniejszy – jest aspekt przyrodniczy, z nim wiążą się spacery dla dorosłych oraz Klub Przyrodnika, towarzyszący Małej Akademii Chopinowskiej, do której powrót planowany jest od razu po zakończeniu pandemii. Żelazowowolski park jest ogrodem botanicznym, występuje w nim kilka tysięcy gatunków roślin, owadów i zwierząt i stanowi cel wielu wycieczek dla całych rodzin. W pawilonie recepcyjnym znajdziecie ostatnie wydawnictwo NIFC – mapkę z grą terenową dla najmłodszych, która pozwoli samodzielne odkryć najważniejsze miejsca w parku i ich historię. Warto tu wspomnieć o wydanym niedawno przewodniku dla dzieci „Tam gdzie gra muzyka”, w którym zawarto (w bardzo przystępnej formie i w towarzystwie przepięknych ilustracji) nie tylko historię Frycka i jego rodziców, ale i fascynującą opowieść o parku. Całości dopełniają zadania do samodzielnego wykonania przez dzieci.
NIFC edukuje nie tylko dzieci. Seminaria, koncerty, wykłady, spacery i warsztaty dla dorosłych wpisały się na stałe w kalendarz działań. W okresie obostrzeń związanych z pandemią większość z nich nie może być realizowana w formule, do której przywykli uczestnicy, jednak, aby nie tracić kontaktu z kulturą, większość tegorocznych wydarzeń była na żywo transmitowana w internecie i jest cały czas dostępna. Szczególnie polecamy nagrania z letniego cyklu recitali Chopinowskich w Żelazowej Woli i Festiwalu „Chopin i jego Europa”, dostępne na kanale NIFC na youtube.
Trwa też jesienno-zimowy semestr Chopinowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jego program znajdziecie na stronie Instytutu Chopina oraz na Facebooku.
W przyszłym roku planowany jest szereg interesujących wystaw czasowych, które będzie można oglądać w Warszawie i Żelazowej Woli. Większość działań edukacyjnych będzie z nimi tematycznie powiązana, a ponieważ pierwsza z nich nosi tytuł „Chopin i Przyjaciele” mamy cichą nadzieję, że każdy z uczestników naszych zajęć wyjdzie z nich choć odrobinę bardziej zaprzyjaźniony z tym fascynującym kompozytorem i muzyką klasyczną – podsumowuje kierownik Działu Edukacji.
Partnerem Medialnym działań edukacyjnych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Polskie Radio Dzieciom.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.