Jest to groźna wirusowa choroba zakaźna układu nerwowego, wywołana przez wirus polio. Nazwa choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych – Jakoba Heine i Karla Oskara Medin. Pierwszy z nich opisał chorobę w 1840 r. jako porażenie dziecięce, drugi 50 lat później, jako ostrą chorobę zakaźną.
Wirus, który chorobę wywołuje, przenoszony jest drogą pokarmową lub wziewną, następnie przez nabłonek przedostaje się do jelit, gdzie następuje replikacja wirusa. Czas inkubacji wynosi zwykle od 9 do 12 dni. Następnie zostają zaatakowane węzły chłonne i układ krwionośny. Przebieg choroby może być łagodny lub śmiertelny. Istnieją różne postacie choroby i różnie się one objawiają. W 90-95% choroba przebiega jednak bezobjawowo.
Postaciami zakażenia są:
- zakażenie poronne (gdzie po przedostaniu się wirusa do organizmu dochodzi do wytworzenia przeciwciał i następuje zahamowanie zakażenia) wówczas objawami są gorączka, wymioty, czasami biegunka.
- jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (u około 1% zakażonych), które ustępuje samoistnie i zwykle bez powikłań,
- postać porażenna - występuje najrzadziej (0,1-1% wszystkich przypadków) i w zależności od tego co atakuje wirus wyróżnia się postać rdzeniową, opuszkową i opuszkowo-rdzeniową.
Postać rdzeniowa charakteryzuje się porażeniami wiotkimi, zwykle asymetrycznymi, które atakują najczęściej mięśnie kończyn dolnych (czasami również górnych).
Postać opuszkowa jest postacią bezpośrednio zagrażającą życiu i dotyczy dorosłych, rzadziej dzieci. Wirus w tej postaci atakuje struktury podstawy mózgu i jądra nerwów czaszkowych oraz ośrodki oddechowy i krążenia w rdzeniu przedłużonym.
Postać opuszkowo-rdzeniowa obejmuje zarówno rdzeń kręgowy jak i podstawę mózgu.
- zapalenie mózgu (polioencephalitis), w którym dominuje zaburzenie świadomości, zaburzenie równowagi, zaburzenie mowy oraz inne objawy, prowadzące do śmierci dziecka.
-Zespół post-polio (poporażenny) występujący 25-30 lat po zakażeniu. Dotyczy to nawet do 30% po przebytym porażeniu.
Jeszcze 50 lat temu wirus polio był głównym zabójcą dzieci, natomiast obecnie istnieją skuteczne szczepionki przeciw tej chorobie. W polskim Programie Szczepień Ochronnych stosuje się szczepienie kombinowane. Najpierw otrzymuje się szczepionkę Salka IPV(trzy dawki – między 3-4 miesiącem życia, druga między 5-6 miesiącem życia i trzecia między 16-18 miesiącem życia), a następne pojedynczą dawkę szczepionki Sabina OPV, w 6 roku życia. W 2005 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Europę całkowicie wolną od tej choroby. Na świecie ciągle jednak zdarzają się przypadki zachorowań.
Odniesienia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Heinego-Medina#Szczepienia http://www.odyssei.com/pl/Polio.php http://www.ukladu-nerwowego.choroby.biz/Polio
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.