Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-11-05 15:13:47
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
W myśl psychologicznej definicji skupienie, to świadome ześrodkowanie uwagi na jeden bodziec przez dłuższy okres czasu, przy jednoczesnej redukcji nadmiaru informacji czy impulsów. Dzięki umiejętności koncentracji potrafimy skupić się na wykonywanej w danej chwili czynności, bez ryzyka rozproszenia uwagi. Niedojrzały mózg dziecka do pełnego skupienia potrzebuje znacznie więcej sprzyjających okoliczności, niż w przypadku osób dorosłych.
1. W przeważającej większości dzieci nie potrafią usiedzieć spokojnie przez dłuższy okres czasu.
Dla kilkulatków nawet trzy minuty skupienia stanowią nie lada wyzwanie. Daj dziecku możliwość poruszania się i przerwania na chwilę nużących czynności. Zróbcie małą przerwę na podskoki, przysiady lub choćby łaskotanie. Rozładuje to powstałe w ciele dziecka napięcie i poprawi jakość relacji z rodzicem. Nic tak nie łączy, jak wspólny śmiech czy zabawa.
2. Skorzystaj z zasady stopniowania trudności. Nie przechodź do zadań, które dla pociechy są zbyt trudne, to one powodują zniechęcenie i chęć porzucenia ćwiczenia. Jeśli uczysz dziecko, czegoś zupełnie nowego towarzysz mu w tym trudnym doświadczeniu. Nie wymagaj od szkraba zbyt wiele,
to co dla nas wydaje się łatwe, dla dziecka może być ogromnym wyzwaniem. Lepiej utrwalić przyswojone umiejętności, niż zdemotywować malucha.
3. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest zdrowa i zbilansowana dieta. Niedobory witamin, minerałów, czy niezbędnych do skupienia kwasów omega 3, a nawet brak nawodnienia powodują duże trudności w nauce. Zwróć również uwagę, czy dziecko nie spożywa zbyt dużej ilości słodyczy,
które kumulują w dziecku nadprogramową ilość energii.
4. Uwolnij dziecko od bodźców, stwórz dogodne warunki do nauki. Zainwestuj w wygodną
i spokojną przestrzeń. Pomyśl o zorganizowaniu pokoju do nauki, lub wydziel osobną strefę
z jak najmniejszą liczbą rozpraszaczy. Ergonomiczne krzesło, przestronne biurko, odpowiednie oświetlenie i stonowane barwy mogą w znacznej mierze poprawić jakość nauki. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić rozważ chwilówkę bez bik. Dziecko będzie mogło w dogodnych warunkach eksplorować świat nauki.
5. Ogranicz dziecku do minimum możliwość korzystania z dobrodziejstw cywilizacji, czyli smartfonu, tabletu czy telewizji. Zbyt duża ilość bodźców wzrokowo-słuchowych powoduje przemęczenie
i w znacznym stopniu utrudnia skupienie. Przez natłok wrażeń dziecko staje się pobudzone
i rozdrażnione, a ograniczenie sprzętu powoduje złość i wyraźny sprzeciw. Dodatkowo zmniejsza się ilość połączeń nerwowych między półkulami mózgu, ponieważ nie ma on wystarczających stymulatorów do ich produkcji.
Wymienione metody można połączyć, a stosowane przez dłuższy czas, mogą znacznie wpłynąć
na poprawę jakości nauki. Jeśli natomiast nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto dołączać kolejne sposoby (przecież każde dziecko jest inne) lub dogłębnie szukać przyczyny.
W niektórych przypadkach warto skorzystać z konsultacji z pedagoga czy terapeuty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.