Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-04-26 13:25:55
Jak wynika z raportu „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS)”, opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny, już co czwarty Polak ocenia swoje zdrowie na wysokim poziomie. Co trzeci ankietowany nie uważa, że jego stan zdrowia jest dobry. Nieco gorzej wyglądają statystyki wśród dzieci, gdyż odnotowano, że co czwarte dziecko mieszkające w Polsce zmaga się z długotrwałymi dolegliwościami zdrowotnymi. Przyczyny dużego odsetka zachorowań wśród dzieci i młodzieży można doszukiwać się w źle zbilansowanej diecie. Wiele symptomów sygnalizujących niedobory witamin, mikro- i makroelementów w organizmie jest ignorowanych. Rodzice – osoby, które są pierwszymi obserwatorami swoich pociech – powinni bacznie przyglądać się zachowaniom i objawom swoich podopiecznych. W przypadku, gdy stwierdzą wystąpienie nietypowego symptomu, muszą reagować.
Pierwiastki, od których zależy nasze życie
W wykazie najczęściej kupowanych leków bez recepty lekarskiej dominują witaminy i preparaty mineralne. Oczywiste jest to, że ich brak w organizmie determinuje częstotliwość stosowania medykamentów. Efektem takich przyzwyczajeń może być niestety coraz rzadsze spożywanie surowych warzyw i owoców. Tylko około 60-70% dzieci spożywa warzywa i owoce codzienne, ok. 25% – kilka razy w tygodniu. Najbardziej niepokojące jest, że niewielki odsetek dzieci nie jada w ogóle warzyw i owoców. Niedobory podstawowych składników chemicznych przyczyniają się do częstych zachorowań. Szeroki zakres pierwiastków decyduje o poprawnym funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, dlatego też suplementacja może wspierać biochemię ciała. Do grupy najważniejszych elementów elektrolitów zalicza się: sód (Na), potas (K), wapń (Ca) i magnez (Mg). Elektrolity, czyli wodne roztwory wymienionych jonów, mają bardzo duże znaczenie dla układu nerwowego. Obecne w płynach fizjologicznych człowieka pełnią ważną funkcję w przepływie impulsów nerwowych, co przekłada się na pracę mózgu i całego układu nerwowego.
Objawy niedoboru wybranych pierwiastków chemicznych
Warto wskazać kilka najczęściej ignorowanych objawów niedoboru Na, K, Ca i Mg, które są pierwszym sygnałem, że konieczna jest ingerencja medyczna. Głównymi symptomami niedoboru sodu (hiponatremia) są osłabienie, zawroty głowy i nudności, a przy dużym braku również silne bóle głowy, zaburzenia orientacji i wymioty. Sygnałami niedostatku potasu są natomiast opuchlizna kończyn, nieregularne bicie serca i bolesne skurcze mięśni podczas wysiłku. Nadmierny ubytek tych dwóch rodzajów jonów może być powodowany odwodnieniem organizmu, ich wydzielaniem w pocie (podczas upałów i w wyniku intensywnego wysiłku), zbyt małą ilością i nieregularnością spożywania płynów w ciągu całego dnia. Wśród objawów niedoboru wapnia należy wymienić: wewnętrzny niepokój, zaburzenia snu, złe samopoczucie, ale również osłabienie kości, ubytki w uzębieniu, częste krwotoki z nosa powodowane nieprawidłową krzepliwością krwi. Największe ryzyko niedoboru kationów dotyczy magnezu, gdyż istnieje wiele przyczyn jego obniżonego poziomu. Przetworzone pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe i fosforany w znacznym stopniu ograniczają wchłanianie magnezu przez organizm. Dodatkowo terapie farmakologiczne zmniejszają jego przyswajanie. Na tę dolegliwość cierpią najczęściej osoby po antybiotykoterapii, stale zażywające środki uspokajające, przeczyszczające, moczopędne i kobiety stosujące antykoncepcję farmakologiczną. W takich przypadkach w łatwy sposób można uzupełnić poziom pierwiastka np. poprzez przyjmowanie preparatów takich jak Magne B6 na brak magnezu.
Naturalne źródła sodu, potasu, wapnia i magnezu
Wzajemna dbałość o członków rodziny dla każdego z nas jest naturalnym zachowaniem. Podczas planowania diety regenerującej dla całej rodziny warto zwrócić uwagę na zawartość tych czterech pierwiastków w wybranych produktach spożywczych. Wśród rekordzistów, którzy najlepiej zadbają o poziom sodu, potasu, wapnia i magnezu, należy wymienić awokado, kakao, suszone śliwki, banany i sery podpuszczkowe. Wzbogacenie diety w te składniki szybko pomoże w uzupełnieniu niedoborów tych pierwiastków, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia chorób układu nerwowego i kostnego. Idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do pełnowartościowych produktów spożywczych lub przy wzmożonym wysiłku fizycznym jest dodatkowa suplementacja, w którą warto się zaopatrzyć.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.