Często odkładasz macierzyństwo, bo trudno ci jest połączyć je z pracą zawodową i życiem rodzinnym. W miarę upływu czasu czujesz się już za stara, albo nie chcesz już zmieniać swojego życia. Lekarze, coraz częściej zaczynają określać kobietę rodzącą pierwsze dziecko po 30-tym roku życia mianem starej pierwiastki.
Ważny jest także wiek ojca.
Komórki z których powstają plemniki ulegają tak samo starzeniu jak komórki jajowe. Z wiekiem w męskich komórkach może dojść do mutacji genów lub przemieszczeń chromosomów. Jednak jest wiele wad wrodzonych dzieci nie związanych z chromosomami, czyli niezależnych od wieku rodziców. Niestety ich przyczyny nie są nam jeszcze znane.
Gdy dobiegasz czterdziestki twoja możliwość zajścia w ciążę zdecydowanie maleje. Do zapłodnienia w sposób naturalny dochodzi zaledwie u 10 procent kobiet w tym wieku. Poznasz swoje szanse na naturalne zapłodnienie jeśli wykonasz badanie hormonu AMH oraz badania FSH i HCG określające poziom gonadotropin w organizmie. Badanie AMH będą informacją dla ciebie jak długo możesz jeszcze odwlekać decyzję o ciąży.
Ciąża wysokiego ryzyka
Późna ciąża jest bardziej ryzykowna. Zdecydowanie zwiększa się ryzyko poronienia, a także wystąpienia wad płodu. Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1:1000. U matki w trakcie ciąży zwiększa się ryzyko zatrucia ciążowego, nadmiernej otyłości lub nietolerancji węglowodanów. Mogą też wystąpić choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze a także choroby nerek. Dlatego przez cały okres ciąży powinnaś być pod stałą opieką lekarza i robić regularne badania. Nie martw się jednak „na zapas”. Ciąża w wieku 40 lat, dzięki dużemu postępowi medycyny i metodom wczesnego wykrywania chorób jest pod pełną kontrolą.
Zwolnij tempo życia
Zwracaj jak największą uwagę na swoje potrzeby. Ciąża jest teraz najważniejsza. Musisz wiedzieć, że:
- Masz zwiększone ryzyko poronienia, zwłaszcza przez pierwsze trzy miesiące.
- Z racji wieku jesteś zagrożona takimi chorobami jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca ciążowa.
- Będziesz bardziej odczuwać zmęczenie.
Aby późna ciąża przebiegała dobrze musisz się do niej odpowiednio przygotować:
• Znajdź dobrego ginekologa, do którego masz zaufanie. Świetnego fachowca warto znaleźć jeszcze przed ciążą.
• Trzy miesiące przed ciążą i przez pierwszy jej trymestr bierz kwas foliowy –zmniejsza on ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka.
- Poproś lekarza , aby dobrał odpowiednie minerały i witaminy dla ciebie.
- Prowadź higieniczny tryb życia, odpowiednio się odżywiaj, spaceruj, unikaj stresu.
- Zdecyduj się na badania prenatalne. Pamiętaj, że wczesna wiedza jest bezcenna. W przypadku niektórych wad płodu interwencja konieczna jest jeszcze w łonie matki lub natychmiast po porodzie.
Ciąża po czterdziestce może być piękna
- Późna ciąża wydłuża życie. Już to, że w nią zaszłaś świadczy o twojej świetnej kondycji.
- Towarzyszące ciąży szaleństwo hormonów z pewnością opóźni menopauzę co wydłuży działanie estrogenów, a tym samym twoje życie.
- Podobno po czterdziestce zwiększa się prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej.
Macierzyństwo jest stabilne i dojrzałe. W twoim wieku sytuacja zawodowa jest stabilna. Najczęściej udało ci się wiele osiągnąć zawodowo, a warunki finansowe i mieszkaniowe pozwalają na spokojne skupienie się na maleństwie
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ciąża bliźniacza – czym się różni od pojedynczej?>>