Autor zdjęcia/źródło: 123RF @ Jak przygotować się do ciąży?
Jak przygotować się do ciąży, aby nie była ona dla nas zaskoczeniem i przykrą wiadomością, ale upragnioną i wyczekiwaną wspólną radością?
Istnieje kilka podstawowych zasad, które para musi poznać i zastosować, aby dobrze przygotować się do ciąży:
- Przygotowania do ciąży należy rozpocząć co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem poczęcia dziecka.
- Poznajcie przebieg cyklu miesiączkowego - pozwoli to na ustalenie dni płodnych, czyli okresu największej szansy na zapłodnienie. Warto wiedzieć, że owulacja (moment uwolnienia się komórki jajowej z jajnika) występuje zwykle między 12 a 16 dniem cyklu miesiączkowego licząc od ostatniego dnia cyklu miesiączkowego – są to dni płodne. W dniach płodnych kobiety para powinna współżyć co 1-2 dni.
- Prowadźcie zdrowy tryb życia – zdrowo się odżywiajcie, unikajcie używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, nadmiernych ilości kawy) oraz stresu, dbajcie o kondycję fizyczną (spacery, jogging, gimnastyka, pływanie, joga), dbajcie też o prawidłową wagę ciała, bez większych wahań.
- Jeśli stosowałaśśrodki antykoncepcyjne po ich odstawieniu zaczekaj co najmniej pół roku, aby Twój cykl się unormował. Zajście w ciążę zaraz po odstawieniu antykoncepcji grozi uszkodzeniem płodu, wadami genetycznymi, poronieniem lub koniecznością usunięcia zagrożonej ciąży.
- Unikajcie zakażeń, które w trakcie ciąży mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu, poronienia np. toksoplazmozy, cytomegalii.
Niezbędny kwas foliowy
Kobiety planujące ciążę powinny zażywać kwas foliowy. Jest to witamina z grupy B niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Planując ciążę należy zażywać 0,4 mg kwasu foliowego dziennie (1 tabletka) i nie przerywać jego zażywania przez pierwsze 3 miesiące ciąży.
Niedobór kwasu foliowego w ciąży może doprowadzić do powstania wad wrodzonych
cewy nerwowej u dzieci. Można również po konsultacji z ginekologiem brać preparaty witaminowe przeznaczone dla kobiet planujących ciążę zawierające kwas foliowy. Jednaj nie jest to konieczne. Przedawkowanie witamin jest równie groźne co niedobór, dlatego nie bierz żadnych preparatów nawet witaminowych bez konsultacji z lekarzem. Zwłaszcza w drugiej fazie cyklu, gdy możliwe jest poczęcie, istnieje duże ryzyko, że duża dawka witamin wpłynie niekorzystnie na płód lub uniemożliwi zapłodnienie. Kwas foliowy i witaminy z pożywienia zupełnie wystarczą.
W jedzeniu kwas foliowy występuje pod postacią folianów. Żywność bogata w folianty to między innymi: mięso, warzywa ciemnozielone (np. brokuły), rośliny strączkowe, kasza jęczmienna, żółtka jaj, brązowy ryż, pestki słonecznika, banany, owoce cytrusowe.
Dieta przed ciążą
Właściwe odżywianie przed ciążąpomaga zajść w ciążę i ułatwia prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Właściwa dieta przed ciążą to dieta, która zawiera optymalną ilość kalorii oraz wszystkie niezbędne witaminy (głównie A, B, C, E, kwas foliowy), składniki mineralne (między innymi: żelazo, magnez, wapń, cynk), błonnik pokarmowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Każdego dnia należy jeść 5 posiłków dziennie i mniej więcej o stałych porach. Drugie śniadanie i podwieczorek powinny być jedynie przekąskami np. jabłko, jogurt. Należy jeść powoli i spokojnie. Bardzo ważne są owoce i picie dużych ilości wody.
Wizyta u stomatologa
Przed poczęciem dziecka koniecznie należy zadbać o stan swojego uzębienia i dziąseł. Próchnica może prowadzić do powikłań w ciąży jak np. do przedwczesnego porodu. Nieleczone zęby, a także stany zapalne dziąseł mogą być przyczyną zakażenia w czasie ciąży. A będąc już w ciąży nie można wykonywać niektórych zabiegów stomatologicznych np. związanych ze znieczuleniem, prześwietleń, więc najlepiej zrobić to wcześniej.
Podstawowe badania przed planowaną ciążą
Przed ciążą konieczne jest wykonanie podstawowych badań, które pozwolą zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne i rozpocząć leczenie przed planowanym poczęciem dziecka, ponieważ zażywanie niektórych lekarstw w ciąży jest niewskazane i może być niebezpieczne dla rozwoju dziecka.
- badanie ginekologiczne
- badanie ultrasonograficzne USG
- morfologia krwi
- badanie ogólne moczu
- badanie poziomu hormonów: tarczycy, prolaktyny, estradiolu, progesteronu – badania te wykonywane są głównie u kobiet mających problem z zajściem w ciążę
- na obecność przeciwciał toksoplazmozy
- badanie na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii
- badanie na obecność przeciwciał przeciwróżyczkowych
- USG piersi
- cytologia szyjki macicy
- badanie w kierunku wykrycia zakażeń narządów rodnych np. chlamydiozy
- badanie grupy krwi i obojga partnerów pod kątem sprawdzenia czy nie zachodzi konflikt serologiczny
- W przypadku problemów z zajściem w ciążę mężczyzna powinien wykonać badanie
nasienia – spermiogram. Badanie nasienia umożliwi ocenę płodności mężczyzny i ustali
czy przyczyna problemu z zajściem w ciążę nie leży po jego stronie.
Ciąża to okres oczekiwania i przygotowania się na przyjście dziecka. Nie musisz planować jej aż tak dokładnie, ale warto świadomie i odpowiedzialnie wspólnie podjąć tę decyzję i się do niej właściwie przygotować.
A Wy jak się przygotowywałyście do ciąży? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami z przygotowań na forum:
Jak przygotować się do ciąży?>>