Autor zdjęcia/źródło: sxc.hu
Przyczyny wad wrodzonych
Wady wrodzone możemy podzielić na wady uwarunkowane genetycznie, które stanowią 1/5, pozostałe, których jest znacznie więcej, to wady nabyte. W pierwszej grupie, rodzic lub rodzice przekazują dziecku wady, które mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie. W drugiej grupie, wady nie są uwarunkowane genetycznie i nie mogą się ujawniać w przyszłych pokoleniach. Powstają na skutek czynników zewnętrznych, które zaburzają rozwój płodu.
Płód jest najbardziej wrażliwy w pierwszym trymestrze ciąży i wówczas jest najbardziej podatny na działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli jednak przyszli rodzice mają jakiekolwiek podejrzenia, że dziecko mogłoby się urodzić z wadą – należy skonsultować się z lekarzem genetykiem. Niekiedy można również wykonać badania oceniające czy płód jest obciążony wadą.
Przyczyną wad nabytych mogą być spowodowane: infekcjami matki (na przykład różyczka), zażywaniem leków niedozwolonych w czasie ciąży i poza kontrolą lekarza, a także promieniami RTG. Dlatego jeżeli jesteśmy w ciąży i otrzymamy zlecenie, aby wykonać dowolne RTG – nawet zęba – należy poinformować o tym lekarza. W okresie ciąży unikamy także osób, które cierpią na choroby zakaźne – szczególnie wirusowe, jak grupa.
Wypowiedz się: Dziewczynka z zespołem Downa w reklamie
Ryzyko wzrasta…
… wraz z wiekiem przyszłej matki. Kobiety, które zbliżają się do 40 lub już ją przekroczyły, powinny liczyć się z tym, że zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną. Szczególnie zwiększa się ryzyko poczęcia dziecka z zespołem Downa. Jeżeli planujemy dziecko w późniejszym wieku, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.
Wiek ojca nie wpływa na wystąpienie wad wrodzonych u dziecka.
Poznaj historię: Moja droga z Zespołem Downa