Przyczyny wad wrodzonych u dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Przyczyny wad wrodzonych u dzieci

Spodziewając się dziecka, chcemy, aby było przede wszystkim zdrowe. Czasami jednak występują poważne wady wrodzone. Jakie są ich przyczyny? Jak można je rozpoznać przed narodzinami maleństwa?


Amniopunkcja 

Jedną z metod rozpoznawania wad wrodzonych w okresie ciąży jest amniopunkcja. Metoda ta polega na pobraniu igłą płynu owodniowego do badań. Do badań genetycznych należy pobrać płyn pomiędzy 15 – 17 tygodniem ciąży. Złuszczające się komórki, które znajdują się w płynie, są niekiedy żywe i mogą być poddane badaniom. Niestety, jest ono bardzo skomplikowane, a na wyniki czeka się około 3 tygodnie.

Zawarte w płynie owodniowym substancje chemiczne, które mogą powiedzieć dużo o niektórych wadach rozwojowych, na przykład układu nerwowego, są mniej skomplikowane. Wyniki możemy mieć już po kilku dniach.

Amniopunkcja, pomimo rozwoju technologii i wprowadzeniu badań USG, które umożliwia dokładne położenie łożyska, wciąż jest ryzykowna. Należy wiedzieć, że u 1 na 500 kobiet, która poddaje się temu zabiegowi, dochodzi do poronienia. Decyzja powinna zostać podjęta świadomie, jeżeli zamierzamy z tej metody skorzystać. Warto zadawać wiele pytań lekarzowi, zanim dojdzie do badania.


Sprawdź: Jak przekonać męża do badania nasienia?


Biopsja łożyska

Inną metodą rozpoznawania wad wrodzonych w ciąży jest biopsja łożyska. Zaletami tej metody jest możliwość poddania się badaniu już w 8 – 10 tygodniu ciąży, a wyniki uzyskuje się dość szybko. Zabieg polega na pobraniu tkanki z łożyska od strony pochwy i pod kontrolą USG. Niestety, również w tym przypadku, badanie jest dość ryzykowne i u 1-3% pacjentek dochodzi do poronienia.

Rozpoznanie i co dalej?

Niektóre wady rozwojowe, zarówno genetyczne, jak i nabyte, nie mogą być rozpoznane w okresie ciąży. Jeżeli jednak zostaną wykryte – nie ma możliwości ich leczenia.

Dziecko, które rodzi się z wadą wrodzoną potrzebuje większej opieki i naszego wsparcia. Jednak kocha się je tak samo i pragnie dla niego takiego samego szczęścia.

Weź udział w dyskusji: Adopcji mówię zdecydowane TAK



Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

W jakim wieku najlepiej po raz pierwszy zajść w ciążę?

przed ukończeniem 20 lat
1.2%
mając 20-25 lat
44.3%
mając 26-30 lat
41.4%
mając 31-35 lat
10.5%
mając 36 lat lub więcej
2.6%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika alanml
    alanmlIkona zgłaszania komentarza
    Jedno dorbne przeziębienie w pierwszym trymestrze miała moja siostra i z tego powodu jej synek urodził się z wadą ale na szczęście po leczeniu wszystko wróciło do normy.