Planowanie dziecka - zostań odpowiedzialnym rodzicem - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Planowanie dziecka - zostań odpowiedzialnym rodzicem

Planowanie dziecka wymaga przynajmniej kilku miesięcy przygotowania. Warto zatroszczyć się w tym czasie o stan swojego zdrowia i kondycję fizyczną nie tylko przyszłej mamy, lecz także taty, którego stan zdrowia też wpływa na Waszą płodność. Podpowiemy Wam, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, o co zapytać lekarza, jakie wykonać badania, czego unikać.

Planowanie dziecka - zostań odpowiedzialnym rodzicem

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ Planowanie dziecka

Organizm kobiety najlepiej przygotowany na macierzyństwo jest przed 30. rokiem życia, a najodpowiedniejszy wiek jest między 20. a 25. rokiem. Jednak coraz częściej panie odkładają tę decyzję. Dzisiejsze tempo życia, kariera zawodowa, ustatkowanie się przeciągają ten okres na później. Na szczęście nie niesie to większego ryzyka, bo przy dzisiejszym postępie medycyny, osoby trzydziestokilkuletnie mogą zajść w ciąże i urodzić zdrowe dziecko.

Aby właściwie i świadomie zaplanować dziecko musisz przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom żywieniowym i zdrowotnym i ocenić czy są one właściwe. Pomocna będzie poniższa lista:

- Jeśli palisz, staraj się rzucić.

- Ogranicz spożycie alkoholu.

- Staraj się regularnie ćwiczyć.

- Jeśli masz nadwagę, wspólnie z lekarzem zaplanuj odpowiednią dietę odchudzającą, która nie będzie zbyt drastyczna i nie dopuści do niedoborów składników odżywczych.

- Dbaj o spożywanie pięciu urozmaiconych posiłków dziennie (jedz pełnoziarniste produkty zbożowe, przetwory mleczne, chude mięso, warzywa i owoce).

- Ogranicz słodycze, sól oraz jedzenie typu „fast food”.

- Zacznij brać kwas foliowy.

Najważniejsze wizyty lekarskie przed planowaną ciążą

Planowanie dziecka zacznij od wizyty u ginekologa i zrób cytologię. Ginekolog sprawdzi również, co może wpływać na twoją płodność. Powie ci też, na co ewentualnie powinnaś się jeszcze zaszczepić i jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę.

Pamiętaj również o wizycie u dentysty i lekarza rodzinnego, który zleci ogólne badania krwi i moczu. Zrób morfologię – jeśli masz niedobór żelaza czy niedokrwistość, ciąża pogorszy ten stan. Unikniesz problemów, gdy lekarz już teraz przepisze ci żelazo. Jeśli leczysz się u specjalisty lub przyjmujesz jakieś leki na stałe, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Zapytaj go, jak przygotować się do ciąży i jak powinno wyglądać twoje leczenie, gdy już w niej będziesz. Dowiedź się czy leki, które bierzesz można przyjmować również w ciąży, a jeśli nie to czy można je zmienić na inne, mniej szkodliwe dla dziecka.

Oznacz swoją grupę krwi oraz tzw. czynnik Rh (takie badanie powinien też wykonać przyszły tata). Jeżeli masz ujemne Rh, a ojciec dziecka dodatnie – powinien o tym wiedzieć twój położnik. W niektórych sytuacjach, dla uniknięcia konfliktu serologicznego, do 72 godzin po porodzie (i zawsze po poronieniu) podaje się matce zastrzyk z immunoglobuliny. Lekarz powie ci, czy to konieczne w twoim przypadku.


Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?

Kobiety planujące dziecko, powinny przede wszystkim poznać swój cykl miesiączkowy. Dzięki temu będą dokładnie wiedziały, kiedy mają dni płodne, a więc kiedy możliwe jest poczęcie. Cykl składa się z czterech faz:

  • Faza miesiączkowa – ten okres rozpoczyna się wraz z krwawieniem i może trwać od dwóch do sześciu dni. W tym czasie poziom estrogenu, progesteronu i hormonów przysadkowych jest dość niski. Następuje złuszczanie się nabłonka macicy i zastępowanie go nowymi warstwami. Zaczyna się również formować ciałko białe. Zajście w ciążę w tym okresie jest prawie niemożliwie. Zdarzają się jednak wyjątki.
  • Faza folikularna – to czas pomiędzy 6. a 13. dniem cyklu. Na tym samym poziomie utrzymuje się poziom progesteronu i jednego z hormonów przysadkowych – lutropiny, wzrasta ilość estrogenów. W jajniku zaczynają się wtedy rozwijać pęcherzyki jajnikowe. To czas, kiedy można zajść w ciążę.
  • Faza owulacyjna – to 14. dzień cyklu (przy cyklu, który ma 28 dni). Rośnie wtedy poziom hormonów przysadki i progesteronu. Pęcherzyk jajnikowy pęka i uwalnia się z niego komórka jajowa. Ta faza to okres największej płodności. Zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
  • Faza lutealna – obejmuje czas od 15. do 28. dnia cyklu. Ciągle wysoki jest wtedy poziom progesteronu i estrogenu, który zmniejsza się dopiero tuż przed następnym krwawieniem. W przypadku, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie, ciałko żółte (pochodzące z pękniętego pęcherzyka) zamienia się w końcu w ciałko białe. Jest to faza niepłodna.

 

Najbardziej płodny czas to dzień owulacji. Natomiast 5 dni przed owulacją i ok. 3-4 dni po jej zakończeniu trwają dni płodne, w których zajście w ciążę jest bardzo prawdopodobne. Dzień owulacji przy cyklu trwającym 28 dni obliczamy odejmując od tej liczby 14, wychodzi więc z tego, że faza owulacji wypadnie 14 dnia. Jeśli cykl jest krótszy, na przykład ma tylko 21 dni, to owulacja nastąpi 7 dnia. Lepszym rozwiązaniem, które daje większe prawdopodobieństwo obliczania dni płodnych i wyznaczania owulacji jest prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego. Polega on na codziennej obserwacji trzech czynników: śluzu, temperatury i położenia szyjki macicy.  Śluz z szyjki macicy w czasie dni płodnych jest elastyczny, przezroczysty i rzadki, w pozostałe - gęsty i lepki.


Aby Wasze starania były owocne, musicie znać cykl menstruacyjny. W wyznaczeniu dni płodnych, w których głównie będziecie się starać o poczęcie pomoże Wam nasz kalendarz dni płodnych:


Kalendarz dni płodnych>>